Konie

Jednym z popularniejszych rodzajów polskich zwierząt okazuje się koń. Każdy doskonale jest go w stanie rozpoznać, ale mało kto wie, skąd w ogóle ten rodzaj zwierzaka się wziął. Pochodzi on przede wszystkim z terenu północnego Kazachstanu. Jest to ssak, który pojawił się w okresie kultury Botai. Miało to miejsce zgodnie z zapiskami historycznymi jakieś trzy i pół tysiąca lat przed naszą erą. Jeżeli chodzi natomiast o przodków popularnego konia, to ich pierwszymi krewnymi były konie zwane tarpanami oraz konie Przewalskie. Ten drugi gatunek jest rodzajem koni dzikich, jakie nadal można spotkać na przykład w lasach na północy naszego kontynentu europejskiego.

Jeżeli chodzi o konika polskiego, a więc rasę podobną do tarpana, to jest bardzo często uznawana za genetycznego przodka tradycyjnego polskiego konia. Badania nad genetyką tychże zwierząt przeprowadzono w styczniu 2007 roku. Zajęli się testami naukowcy z a Uniwersytetu Harvarda i z Instytutu Technologii w Ameryce. Stworzyli oni wspólnie mapę genomu konia. Celem hodowli konia było przez lata wykorzystanie tego zwierzęcia jako swego rodzaju „maszyny” pociągowej. Za pośrednictwem konia łatwo było się przemieszczać. Z czasem niestety ale zwierzęta były dla człowieka już za słabym środkiem transportu i masowo uprawiano je tylko dla tych, którzy pasjonowali się hobbystyczną jazdą konno a nie w celach praktycznych. Konie zostały wtedy wyparte przez klasyczne maszyny na przykład pojazdy rolnicze takie jak kombajn czy też traktor.

Ogólnie zwierzęta te po dziś dzień wykorzystywane są natomiast w celach rekreacyjnych, a także w zmaganiach sportowych na torach wyścigowych. Znane są tego rodzaju eventy, na których obstawia się jazdę konno. Konie żyją z reguły między dwadzieścia pięć a około trzydzieści lat. W stosunku do koni używa się szczególnie zróżnicowanych nazw. Wszystko zależne jest w tym przypadku zwłaszcza od wieku konia. I tak na najmłodszy okaz mówi się sysak. Jest to koń młody, mający średnio pół roku.

Jest to jeszcze taki konik, który karmiony jest nadal mlekiem swojej matki. Już nieco starszy koń, który nie odżywia się już mlekiem matki to odsadek. Źrebak to popularny termin, jaki odnosi się do koni młodych, ale poniżej pierwszego roku życia, zaś powyżej sześciu miesięcy wyżej wspomnianych. Nie zapominajmy także o klaczce czyli samicy konia mającej od jednego do trzech lat a także ogierku czy samcu konia w wieku od jednego do trzech lat. Do tego klacz i kobyła czyli samica mająca już ponad ten pułap wiekowy wynoszący trzy lata. Jeszcze inne nazewnictwa w stosunku do koni to wnęter a więc koń, dokładnie samiec, który urodził się z wadą rozwojową. Do tego dochodzi także pojęcie wałacha czyli konia wykastrowanego. Konie wyróżniają się rozlicznymi typami chodów. Wśród nich wydziela się stęp, kłus, galop oraz cwał . Dodatkowo można mówić o ponad podstawowych chodach, a w tej materii istnieje następująca klasyfikacja – trucht pośredni czyli forma chodzenia między kłusem a stępem, amble pośredni czyli między stępem oraz tak zwanym inochodem, dwutaktowy inochód.
Źródło: